Honey Pie - chovatelská stanice britských koček gb

Co potřebuje koťe?

Záchod a stelivo

Kočky jsou zvyklé na misku s krytem bez dvířek. Stelivo mají přírodní bentonitové hrudkující (Mikeš bílý premium, Zverlit, Benticat, apod.), lze lehce prosypat lesní vůní Friskies Deolit. Momentálně používám Tigerino, které kupuji u zoohitu, vůně bavlníkových květů, dětského pudru nebo svěží vůně.

Misky

Kočky jsou zvyklé na porcelánové, plastové i na talířky. Zvlášť miska na vodu, na granule, na maso a konzervu.

Něco zeleného

Kupuji pytlíčky trav na trávení pro kočky od firmy Gimpet.

Škrabadla

Různé tvary a velikosti, jsou kočkami oblíbené. Slouží na broušení drápků, na hraní i na spaní. Oblíbené je měkké patro, které používají místo pelíšku na spaní. Vyrábí např. firma RAJEN PETS, mají velmi trvanlivá a praktická škrabadla, látkové části se dají prát.

Přepravka

Nejlépe pevná z umělé hmoty, je nejbezpečnější, na dno dát polštářek nebo dečku. Kočky přepravku občas použijí místo pelíšku.

Ostatní

Kočky si velmi rády hrají, je vhodné mít pro ně hračky (balonky, myšky, třepotalky s peříčky, atd.), jsou velmi zvědavé, všude vlezou, proto je dobré mít zajištěna okna a balkony proti vypadnutí / sítě vyrábí např. firma www.kvrezac.cz /, pozor na pokojové květiny, některé druhy jsou pro kočky jedovaté. Můžete pořídit kočce pelíšek, ale většinou si najde sama místo v bytě, kde ráda spí.

Strava

Kočka je konzervativní, pokud si na něco zvykne, těžko si zvyká na novinky.

Kočka by měla jíst třikrát denně porci masa s trochou konzervy. Syrové maso – hovězí, koňské, vždy nechat aspoň 24 hodin přemrznout, porce dosahuje velikosti myši.  Nedávat syrové vepřové maso. I drůbeží maso je lepší povařit, ale lepší je ho vůbec nedávat.  Konzervičky: Shine cat, Royal Canin, Cosma… Neustále mají kočky k dispozici vodu a granule. Granule je dobré střídat a volit kvalitnější, u nás mají např.  Royal Canin, NaD od firmy Farmina bezobilnové, Acana ryba, Orijen … Dospělým kočkám dám občas bonbonek pro kočky – na čištění zubů, atd. Nejraději mají od firmy Gimpet. Jako doplněk stravy dávám Calopet pastu, obsahuje všechny vitamíny, stopové prvky a vápník.

Další péče

Oči stačí otírat např. vatou namočenou v borové vodě, uši občas suchou vatou. Srst kartáčovat. Dvakrát ročně odčervit, jednou za rok naočkovat dle očkovacího průkazu. Veterinární lékař - doporučuji najít takového, který má ve své ordinaci rentgen, operační sál, ultrazvuk a poskytuje veškerou péči, včetně operačních zákroků.

Vystavování koček

Pokud chcete vystavovat, musíte být členem Svazu chovatelů koček (členství je okolo 500,– za rok dle regionu).

Každý den se kočce věnujte alespoň půl hodiny, hrajte si s ní a trošku ji pohoňte po bytě. Není vhodné nechat kočku několik dní samotnou v bytě. Pokud musíte odjet, poproste sousedy, ať vám ji nakrmí, pohrají si s ní a uklidí kočičí záchod. Při delší nepřítomnosti poproste někoho, ať se k vám nastěhuje a o kočku se stará. Stěhovat kočku k někomu na 14 dní ji zbytečně stresuje. Pokud býváte dlouho v práci, pořiďte si rovnou dvě koťata, budou si spolu hrát a nebude jim doma smutno.

Přeji vám i vaší kočičce hodně lásky, radosti a porozumění. MiŠ

© Honey Pie 2005 – 2021